Jakie informacje powinny być umieszczone na opakowaniu suplementu?

Suplementy diety to środki wykorzystywane w celu poprawy kondycji organizmu. W świetle prawa są środkami spożywczymi, ale obowiązują je określone rygory prawne dotyczące informacji podanych na opakowaniu. W związku z tym należy zawsze sprawdzić, czy suplement który chcemy kupić spełnia warunki dotyczące jego oznakowania.

Zakres informacji

Wprowadzenie suplementu do obrotu wymaga przede wszystkim umieszczenia na jego opakowaniu informacji „suplement diety”. Dodatkowo wymagane jest podanie nazwy kategorii składników odżywczych lub substancji cechujących dany produkt.

Producent powinien również poinformować konsumenta o tym, jaka dawka suplementu jest zalecana a także zawrzeć ostrzeżenie dotyczące nieprzekraczania zalecanej dawki w ciągu doby. Opakowanie powinno także zawierać pouczenie, że suplement nie może stanowić substytutu prawidłowo zbilansowanej diety. Zawsze obowiązkowa jest informacja o konieczności przechowywania produktu poza zasięgiem dzieci.

Dodatkowo na opakowaniu powinna znajdować się informacja dotycząca liczbowej zawartości witamin, składników mineralnych czy innych substancji odpowiadających za efekt odżywczy. Informacja dotycząca zawartości witamin i minerałów musi również być podana jako procent dziennego zapotrzebowania dla osoby dorosłej (w przeliczeniu na dawkę suplementu).

Jeśli na produkcie, który chcemy kupić, stwierdzimy brak którejkolwiek z powyższych informacji, lepiej poszukać innego suplementu z pełnym ich zestawem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *