Naturalne suplementy diety dla sportowców

Sportowcy to jedna z grup społecznych, w przypadku których włączenie suplementów do diety jest zalecane. Wiąże się to ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym, a co za tym idzie zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. Zadaniem suplementów jest w przypadku sportowców wspomaganie syntezy białek odbywającej się w mięśniach, zwiększenie wydajności, wzmocnienie naczyń krwionośnych i przyspieszenie regeneracji po zwiększonym wysiłku fizycznym. Poniżej wskazujemy na kilka naturalnych składników, które powinny znaleźć się w składzie suplementów dla sportowców.

Acerola

Owoce aceroli zyskały zastosowanie w dietoterapii między innymi z powodu bardzo dużej zawartości witaminy C. W przypadku sportowców większe znaczenie mają pektyny z zawartością arabinanu, redukującego zmęczenie mięśni obwodowych i przyspieszającego proces ich regeneracji. Acerola poprawia również ogólną wydolność fizyczną, co potwierdziły badania przeprowadzone na myszach.

Żeń-szeń

Żeń-szeń jest naturalnym adaptogenem, co oznacza, że jego aktywne biologicznie substancje wykazują równocześnie działanie immunostymulujące, przeciwutleniające, poprawiające przebieg procesów poznawczych oraz zwiększające wytrzymałość fizyczną w przypadku zwiększonego wysiłku. W przypadku zeń-szenia stwierdzono, że mechanizm wpływający na zwiększenie wytrzymałości fizycznej, a tym samym poprawę wyników, związany jest z hamowaniem produkcji kwasu mlekowego w mięśniach.

L-cytrulina

L-cytrulina to niebiałkowy aminokwas, który znajdziemy między innymi w arbuzie. Wykazano skuteczność jej stosowania u sportowców w związku ze zwiększonym rozkurczem obwodowych naczyń krwionośnych, oraz zwiększeniem syntezy tlenku azotu. Wzmożony przepływ krwi przez tkanki prowadzi do lepszego ich natlenienia i szybszego dostarczenia składników niezbędnych do ich funkcjonowania i regeneracji po intensywnym treningu. Jako ciekawostkę dodamy, że ten sam mechanizm L-cytruliny wykorzystywany jest w suplementach zwiększających potencję, których jest także składnikiem.

Intensywne i regularne treningi sportowe powodują szybsze wyczerpanie dostarczanych wraz z pożywieniem składników odżywczych. W tej sytuacji pomocne są suplementy, które wykazują najlepsze działanie biologiczne i gwarantują wysoką przyswajalność. Zawierać powinny przeważającą ilość lub lub wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego. Dobrą opcją są w tym przypadku naturalne suplementy diety oparte na wyselekcjonowanych składnikach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *