Fakty i mity o suplementach

Suplementy są potrzebne

To potwierdzony fakt. Żyjemy w świecie, który nieustająco przyspiesza – jesteśmy zabiegani, zapracowani, mamy na głowie wiele obowiązków. Do tego wszystkiego staramy się dbać o aktywność fizyczną, bo jest niezwykle ważna dla zachowania zdrowia. W tej gonitwie brakuje czasu nie tylko na przygotowanie posiłków w domu, ale również na bardziej całościowe spojrzenie na to, co jemy w ciągu całego miesiąca. Szybkie dania, zazwyczaj oparte na ograniczonej liczbie składników (ryż, makaron, ziemniaki, mięso) i stosowanie do pieczywa wysokoprzetworzonych wędlin sprawiają, że w naszym organizmie mogą pojawić się określone niedobory. W ich uzupełnieniu skutecznie pomogą suplementy. Nie ma wątpliwości co do tego, że współcześnie są bardzo potrzebne.

Suplementy można stosować zamiast leków

To jeden z bardziej szkodliwych mitów. Zadaniem środków spożywczych nie jest leczenie, lecz utrzymywanie organizmu w dobrej kondycji dzięki dostarczaniu skoncentrowanych dawek witamin i składników mineralnych. Suplementy nie leczą, ale mogą zapobiegać występowaniu chorób na tle niedoborów oraz wspomagać terapię niektórych schorzeń. W szczególności suplementy nie powinny być wykorzystywane do leczenia chorób o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym – a zdarza się, że ich producenci właśnie w takich sytuacjach je zalecają. Jest to niebezpieczne i niezgodne z prawem. Mogą natomiast wspomagać leczenie farmakologiczne.

Zażywanie suplementów należy skonsultować z lekarzem

To fakt. Jeśli podejrzewamy u siebie niedobór określonych składników w diecie na podstawie zaobserwowanych objawów, warto nasze wątpliwości skonsultować z lekarzem. Na konsultacje lekarską powinni się również zdecydować wszyscy, którzy na stałe zażywają jakiekolwiek inne lekarstwa. Pozwoli to uniknąć niepożądanych interakcji leków i suplementów.

Suplementy diety można przedawkować

To fakt. Suplementy diety oparte na syntetycznych witaminach i składnikach mineralnych można przedawkować. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a więc witaminy A, D, K i E. W przypadku dostarczania tych witamin poprzez dietę jest to znacznie trudniejsze, bowiem w naturalnej postaci do przedawkowania dochodzi znacznie rzadziej. Jest to jeden z argumentów przemawiających za poszukiwaniem naturalnych suplementów, bazujących na wyciągach z ziół i roślin. Uniknąć przedawkowania można bardzo łatwo – wystarczy stosować się do zaleceń producenta dotyczących rekomendowanych dawek, które zawsze znajdują się na ulotce lub opakowaniu.

Nie ma znaczenia, gdzie kupujemy suplementy

To mit. Suplementy powinniśmy kupować u pewnych źródłach: sklepach, aptekach i u autoryzowanych przedstawicieli producentów. Nigdy nie należy kupować suplementów na targach i bazarach, czy stronach internetowych, które oferują je w cenie znacznie niższej, niż konkurencja. Mogą to być podróbki, które z suplementami nie mają nic wspólnego a w efekcie przyniosą więcej szkody, niż pożytku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *