Leki a suplementy

Niektóre leki nie mogą być przyjmowane w towarzystwie suplementów diety z powodu zachodzących między nimi niekorzystnych interakcji. Poniżej przedstawiamy listę suplementów oraz leków, z którymi nie powinny być one łączone.

Wapń

Stosowanie suplementów wapnia powinno być zawsze uzgodnione z lekarzem, jeśli na stałe zażywane są leki stosowane w terapii nadciśnienia tętniczego. W tym przypadku wapń zawarty w suplemencie może być przyczyną obniżonej absorpcji leku, a tym samym obniżenia jego skuteczności. Podobna sytuacja występuje w przypadku równoczesnego przyjmowania hormonów tarczycy i wapnia.

Żelazo

Żelazo to pierwiastek, który może wpływać na ograniczoną wchłanialność leków: przeciwbakteryjnych, stosowanych w chorobie Parkinsona, będących syntetycznymi hormonami tarczycy, przeciwzapalnych. W przypadku regularnego zażywania któregokolwiek leku z wymienionych grup, stosowanie suplementów zawierających żelazo wymaga konsultacji z lekarzem.

Magnez

Magnez to jeden z najczęściej stosowanych suplementów, tymczasem wchodzi w bardzo dużą liczbę interakcji, których skutkiem jest zmniejszenie działania przyjmowanych leków. Dotyczy to leków przeciwbólowych, przeciwzakrzepowych, stosowanych w chorobie nadciśnieniowej, przeciwlękowych, stosowanych w niedokrwistości, przeciwbakteryjnych, przeciwarytmicznych oraz niektórych antybiotyków.

Witamina C

Zawiera ją bardzo wiele suplementów, tymczasem ostrożnie powinny stosować ją kobiety przyjmujące leki antykoncepcyjne, ponieważ nasila ona ich działanie, zwiększając ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. W przypadku równoczesnego przyjmowania leków przeciwbólowych lub przeciwgorączkowych witamina C jest znacznie szybciej wydalana, a więc jej działanie jest słabsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *