Rośliny od zarania dziejów wykorzystywane były przez człowieka do wspomagania sił witalnych organizmu, jak również do leczenia chorób. Współcześnie rośliny również znajdują swoje zastosowanie w trosce o dobrostan organizmu. Wiele z nich wykorzystywanych jest w naturalnych suplementach diety. O tym, w jaki sposób się je do nich pozyskuje, przeczytacie poniżej.
Proces ekstrakcji
Ekstrakcja to proces, w którym pożądane substancje pozyskiwane są z ich roztworu. Przebiega na drodze kontaktowania roztworu z rozpuszczalnikiem, którym może być woda, olej a nawet spirytus. W trakcie procesu substancja, którą chcemy pozyskać przechodzi do rozpuszczalnika. W zależności od późniejszego wykorzystywania może pozostać z nim połączona lub oddzielona od niego w procesie suszenia, odparowania czy destylacji. Proces ekstrakcji przeprowadzany jest nieco odmiennie w zależności od właściwości biochemicznych pozyskiwanych substancji. Elementami różnicującymi poza rozpuszczalnikiem są temperatura i ilości pozyskiwanych składników.
Suszenie
Suszenie to jedna z najpopularniejszych metod pozyskiwania substancji roślinnych. W zależności od gatunku rośliny wykorzystuje się do tego procesu odpowiednie temperatury. Sam proces zawsze przebiega pod jej działaniem w celu usunięcia z roślin wody, co pozwala na dłuższe ich przechowywanie. Susz roślinny wykorzystuje się następnie w formie sproszkowanej, lub ponownie przed wykorzystaniem przygotowuje się roztwór na bazie wody, oleju, spirytusu lub innych substancji. Susze można komponować w różny sposób, tworząc z nich między innymi naturalne suplementy diety.
Wielu specjalistów podkreśla, że wyciągi roślinne zawarte w naturalnych suplementach przyswajają się znacznie lepiej, jeśli zachowana jest ich płynna forma. Z tego właśnie powodu wiele dostępnych na rynku suplementów, które zawierają naturalne składniki oferowana jest w formie syropów, nalewek i innych płynnych roztworów.