Pozyskiwanie substancji roślinnych do naturalnych suplementów diety

Rośliny od zarania dziejów wykorzystywane były przez człowieka do wspomagania sił witalnych organizmu, jak również do leczenia chorób. Współcześnie rośliny również znajdują swoje zastosowanie w trosce o dobrostan organizmu. Wiele z nich wykorzystywanych jest w naturalnych suplementach diety. O tym, w jaki sposób się je do nich pozyskuje, przeczytacie poniżej.

Proces ekstrakcji

Ekstrakcja to proces, w którym pożądane substancje pozyskiwane są z ich roztworu. Przebiega na drodze kontaktowania roztworu z rozpuszczalnikiem, którym może być woda, olej a nawet spirytus. W trakcie procesu substancja, którą chcemy pozyskać przechodzi do rozpuszczalnika. W zależności od późniejszego wykorzystywania może pozostać z nim połączona lub oddzielona od niego w procesie suszenia, odparowania czy destylacji. Proces ekstrakcji przeprowadzany jest nieco odmiennie w zależności od właściwości biochemicznych pozyskiwanych substancji. Elementami różnicującymi poza rozpuszczalnikiem są temperatura i ilości pozyskiwanych składników.

Suszenie

Suszenie to jedna z najpopularniejszych metod pozyskiwania substancji roślinnych. W zależności od gatunku rośliny wykorzystuje się do tego procesu odpowiednie temperatury. Sam proces zawsze przebiega pod jej działaniem w celu usunięcia z roślin wody, co pozwala na dłuższe ich przechowywanie. Susz roślinny wykorzystuje się następnie w formie sproszkowanej, lub ponownie przed wykorzystaniem przygotowuje się roztwór na bazie wody, oleju, spirytusu lub innych substancji. Susze można komponować w różny sposób, tworząc z nich między innymi naturalne suplementy diety.

Wielu specjalistów podkreśla, że wyciągi roślinne zawarte w naturalnych suplementach przyswajają się znacznie lepiej, jeśli zachowana jest ich płynna forma. Z tego właśnie powodu wiele dostępnych na rynku suplementów, które zawierają naturalne składniki oferowana jest w formie syropów, nalewek i innych płynnych roztworów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *