Suplementy diety

Suplementy diety to produkty stanowiące uzupełnienie naszej codziennej diety, opartej na składnikach żywnościowych tradycyjnie wykorzystywanych w miejscu zamieszkania. Co do zasady, prawidłowo skomponowana dieta powinna nam dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, utrzymując tym samym organizm w dobrej kondycji. Coraz liczniejsze grupy społeczne odżywiają się jednak w sposób, który z różnych powodów nie zapewnia dostarczenia niezbędnej dziennej dawki składników pokarmowych. Niedobory te mogą prowadzić do rozmaitych stanów chorobowych, będących skutkiem braku poszczególnych składników odżywczych, lub całych ich grup. O chorobach powodowanych niewłaściwą dietą mówi się, że są to choroby dietozależne. W likwidacji braków i zapobieganiu powstawaniu schorzeń na tym tle, stosuje się suplementy diety.

Czym są suplementy?

Suplementy to dietetyczne środki spożywcze, których zadaniem jest uzupełnienie niedoboru określonych składników diety. Ich stosowanie może być podyktowane chęcią wzmocnienia swojego organizmu lub utrzymania w nim stanu równowagi zdrowotnej, tak zwanej homeostazy. Innymi słowy, suplement diety to skoncentrowana dawka witamin lub składników odżywczych, których nie dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem, lub dostarczamy ich zbyt mało w stosunku do obowiązujących w tym zakresie norm.

Kto powinien zażywać suplementy?

Suplementy stosuje bardzo wiele grup społecznych. Korzystają z nich uczniowie, studenci, osoby pracujące oraz emeryci. Można zaobserwować również nasilające się zjawisko podawania suplementów dzieciom. Po środki te sięgają także osoby chore, które chcą wzmocnić swój organizm i te, u których określone niedobory witamin czy pierwiastków zostały potwierdzone w badaniach medycznych.

Rozważyć wprowadzenie suplementów do swojej diety powinny przede wszystkim osoby:

  • odbywające rekonwalescencję po przebytej chorobie,
  • uprawiające regularnie sport,
  • stosujące diety eliminacyjne (np. weganie, wegetarianie),
  • w starszym wieku cierpiące na zaburzenia łaknienia lub brak apetytu,
  • u których stwierdzono choroby dietozależne,
  • prowadzące nieregularny lub niehigieniczny tryb życia,
  • często wykorzystujące w swojej diecie produkty wysokoprzetworzone.

Czy potrzebuję suplementów?

Każdy, kto zauważył u siebie symptomy braku określonych witamin czy składników pokarmowych może i powinien swoje spostrzeżenia skonsultować z lekarzem. Wiele osób decyduje się pominąć ten etap wprowadzania suplementów do swojej diety, najczęściej z powodu utrudnionego dostępu do medyka lub braku czasu na wizytę. Wielu wybiera zamiast tego skorzystanie z zasobów Internetu. Suplementom diety wiele uwagi poświęcają najróżniejsze portale, fora, a także media społecznościowe. W tym przypadku jest to stosunkowo bezpieczne, bowiem na każdym opakowaniu dodatkowo widnieje informacja o zalecanym okresie przyjmowania suplementu i rekomendowanej dawce. W razie wątpliwości, można również zwrócić się o poradę do farmaceuty.

Suplementy diety są i powinny być wykorzystywane w celu uzupełnienia niedoborów żywieniowych. Należy pamiętać, że najczęściej wraz z ustąpieniem niepokojących objawów, które spowodowały pierwotną decyzję o włączeniu suplementów do diety, należy przestać je stosować. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które cierpią na schorzenia niedoborowe – one często brakującą witaminę lub określony składnik pokarmowy będą przyjmować regularnie, nawet do końca życia. Dłuższe stosowanie suplementów dotyczy także osób, które sięgnęły po nie z powodu źle zbilansowanej diety, a wciąż nie udało im się zmienić niewłaściwych nawyków żywieniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *